Появата на пърхот зависи от различни фактори, като един от тях е начинът на хранене. Лечението на всеки кожен проблем трябва да се провежда отвътре навън ако идеята е дълготрайно да се отстрани проблема. Именно тази идея е вложена в козметиката, действаща в дълбочина, малка част от която е специфичното хранене при пърхот.
По-малко захар
Повечето хора консумират твърде много захар. Намаляването на захарта и сладките храни може да намали възпалението, като минимизира лющенето на скалпа.
Знае се, че захарите и простите въглехидрати в известна степен стимулират възпалението в тялото. Освен това, има и хормонална връзка. Храненето с високо съдържание на захар, преработена храна и „лоши“ мазнини водят до рязко повишение на инсулина. Той от своя страна води до стимулиране на хормоналните вълни, които повишават мастната секреция. Всичко това дава основание да се смята, че общото ограничение на мазни храни, пържени храни, рафинирана захар, преработени храни и глутен води до намаляване на лющенето на скалпа и пърхота.
Жива храна
Добавянето на повече пресни плодове и зеленчуци към диетата е друг добър ход в борбата с пърхота. Те са богати източници на витамини и фибри.
Повече здравословни мазнини
Естествените мастни киселини, включително храни, богати на омега-3 и омега-6 мастни киселини спомагат за поддържането на здрава коса и кожа като цяло. Те играят важна роля за здравето и нормалната функция на кожата, а също и имат противовъзпалителни свойства. Сьомга, риба тон, ленено семе, зехтин екстра върджин, рапично масло, авокадо, орехи и яйца са отличен избор за диетата при пърхот.
Повече биотин и цинк
Цинкът, като есенциален минерал и биотинът също помогнт в борбата с пърхота. Подходящи хранителни източници на биотин са яйца, кисело мляко, домати и моркови. Богатите на цинк храни са тиквени семки, бобови растения, ядки, особено лешници, овес и пшеница. Червените меса, черният шоколад също съдържат цинк, затова е добре да ги добавите към менюто си.
Чесън
Чесънът съдържа алицин, който има антимикотично действие, ефективно отстраняващо пърхота.
Витамин С
Кожата на скалпа трябва да се обновява през определен период, така че е необходимо да има нормални нива на колаген които се образуват благодарение на витамин С. Този витамин може да се получи от цитрусови плодове като портокали или от зеленчуци като броколи или червени чушки.
Витамин В
Кръвообращението и метаболизмът на тялото се поддържат от витамините от група Б. Витамин Б2 играе важна роля в поддържането на здравината на скалпа, като подобрява притока на кислород към него.
В някои случаи пърхотът може да се дължи на дефицит на витамин Б6. Скалпът става по-сух и започва да се лющи. Ето защо е необходимо да консумирате повече храни, богати на този витамин, като риба, дреболии и зеленчуци с по-високо съдържание на скорбяла.
Разгледайте още:
Лечение на пърхот с природни средства