Здравословните количества в храненето са тези, в чиито рамки една храна предоставя своите ползи и най-добри качества, без да вреди на организма ни. Също и тези количества, които най-добре отговарят на нашите лични потребности и начин на живот.
Няма вредни храни, има вредни количества. Или с други думи, всичко прекалено е вредно. Къде е мярата и защо допускаме да изгубим контрола над количествата в храненето?
Опознайте храната си, за да работи във ваша полза
В едно яйце се съдържат абсолютно всички необходими хранителни вещества и витамини, за да се създаде нов живот от него. Затова едно варено яйце е изключитено полезна и пълноценна закуска, присъстваща в здравословното хранене. Но няколко яйца на ден водят до повишаване на холестерола, натоварване на черния дроб и дори натравяне!
Цвеклото, примерно, е богато на магнезий, мед и фосфор. То е много полезно, защото подсилва организма. Но лошата част е, че всичко това са метали и прекомерната консумация на цвекло може да доведе до натрупването им в черния дроб. Това натоварва и уврежда черния дроб.
Спанакът е богат на витамини А и С, желязо и фолиева киселина. Прекалената консумация на спанак, обаче, води до образуване на камъни в бъбреците и ниско кръвно налягане.
Преценете личните си потребности
Всеки има свое индивидуално ежедневие с различен тип натовареност. За хората на физическия труд, примерно, по-големите количества балансирана храна ще им помогне да възстановят енергоразхода си. Малките количества храна, плодовете и ядките са подходящи за хората на умствения труд, за да стимулират мозъчната дейност.
Отдайте вниманието си на храната
Когато се храните, опитайте да се насладите на храната във всичките й аспекти – как изглежда, как ухае, каква е на вкус. Отделете й нужното внимание, време и почувствайте благодарност, че я имате. Хранейки се на телевизия, компютър, телефон, ние раздвояваме вниманието си и губим представа какви количества изяждаме.
Бъдете спокойни по време на хранене
Твърде често се чувставаме напрегнати, ядосани, тревожни, изтощени поради различни причини. Да се храним в такива състояния означава да изгубим контрол над количествата. Под влияние на негативни емоции, ние поглъщаме храна, за да се успокоим с нея, а не, за да се заситим.
Опитайте се да се успокоите преди да се нахраните. Изчакайте, ако е необходимо. Така ще си възвърнете усещането за здравословна ситост, както и за подходящо количество.
Не бъдете лакоми
Хората се чувстват щастливи, когато срещу парите си получават по-големи порции в ресторанта, по-големи промоционални менюта в заведенията за бързо хранане, неограничена храна в ол инклузива.
Опитайте се да не се поддавате на еуфорията да изядете всичко до край! Хапнете достатъчно, за да се заситите. Или разделете порцията на две и ако е удобно, помолете да ви опаковат за вкъщи. Така няма да разширите стомаха си и да повишите килограмите си.
Здравословните количества и отслабването
Правилото е лесно и ефикасно. Обърнете внимание какво количество храна поставяте в чинията си и просто го разделете наполовина. Така ще имате достъп до разноообразието, на което сте свикнали. Ограниченията и съобразяването няма да ви затормозяват. Но тялото ви ще привикне да поема двойно по-малко храна, в резултат на което ще отслабнете. Тук, обаче, правилото „наполовина“ не трябва да важи за съня ви, движението и приема на вода.
Здравословните количества в нашето храненене са абсолютно постижими. С подход към потребностите си, знания и реална преценка много успешно бихме могли да овладеем проблемните ситуации, в които губим контрол. Дали ще робуваме на количествата, страдайки от това или пък ще ги превърнем в здравословен хранителен навик, зависи от нас самите.
Разгледайте още:
Детокс на черния дроб през пролетта