Лечебната диета
Лечебната диета е за тази, която може да промени живота ви, да помогне да се излекувате и да изгубите излишно тегло по естествен начин. Под диета би трябвало да се разбира правилния избор за храна. Заобикалящата ни среда създава нашата съдба. Здравословната среда създави здрави хора и обратното. Количеството сън, стресът, физическата активност, токсините влияят на тялото ни. Но има един фактор, който е най-съществен. Това е нашата храна. Храната може да ни обогати с хранителни вещества, но може да ни даде само празни калории. Начинът на хранене е дори по-определящ фактор от нашите гени, защото средата определя кои гени да бъдат изразени и кои не. Тя ни помага да създадем здрав микробиом.
Реалността
1.9 милиарда хора в света са с наднормено тегло. Това е повече от ¼ от населениято на земята. Не става въпрос само за количеството калории, което приемаме. 7 от 10 души страдат от хронични заболявания, а 50 % от населението приемат ежедневно лекарства до края на живота си. Защото сме принудени да вярваме, че това, с което се храним всъщност е нормално. Но то не е. Ние се съобразяваме с общество, което позволява на големите индустрии да продават неща, които действително не искаме да консумираме.
Историята на лечебната диета
Нека се върнем 3,5 милиона години назад в дъждовните гори на Африка, откъдето е произлязъл живота. Тогава съществували горилите. С настъпването на ледената епоха преди 1 милион години, еволюционните промени ги приспособили да бъдат двуноги. Ледената епоха свила до огромна степен горите на Африка, което довело до по-голяма конкуренция за храна. Вече двуноги, това позволило изместването им към разрастващите се земи на саваните.
Веднъж достигнали до саваните е било необходимо да се адаптират бързо в новата среда. За много кратък период са претърпели основни промени. Космите по тялото опадали, зъбите станали по-малки, огромния стомах, характерен за горилите намалял по размер, а мозъкът се удвоил. Причината за тези промени била храната. Храната в дъждовните гори на Африка била различна от храната в саваната. Всъщност храната в саваната допринесла за по-дълготраен и здравословен живот. Първобитните хора доживявали до 70-годишна възразт ако успеели да оцелеят през детството си.
Храната в саваната
Тревни зърна били в огромно изобилие в саваната. Те променили дъвкателния апарат. Кореноплодни растения, за които нямало конкуренция в саваната – лук, моркови, цвекло, земна ябълка, защото били под земята. Плодовете и ядките, богати на въглехидрати, стимулирали мозъка да расте. Мозъкът изразходва над 20% от цялата енергия.
Обработената храна
Индустриалната революция популяризира обработването на храната с цел нейното съхранение и транспортиране. Цялото зърно може да бъде съхранено в продължение на 6 месеца. Обработеното зърно, обаче, може да бъде съхранено до 30 години. В сравнение с другите бозайници хората имат най-ниски нива на протеин и калций, но много високи нива на ненаситени киселини и въглехидрати. Те са нужни за нашето оцеляване и показват върху каква храна трябва да се фокусираме. Но обработването премахва всички полезни хранителни вещества в цялото зърно. Те се съдържат в зародиша и обвивката на зърното( трици). От него остават само празни калории и много глутен.
Ако човек се хранеше с цялото зърно, никога не би развил протеинов дефицит. Този вид хранене премахва преяждането и желанието за повече храна. Това е така, защото цялото зърно снабдава тялото с всички необходими хранителни вещества, от които то се нуждае. Лечебната диета е най-евтината диета – цели зърна, кореноплодни, ядки, плодове и чиста вода.
В заключение, обработената храна е вкусна, защото е направена да бъде такава. Индустриите са вложили огромни инвестиции, за да бъде така. Но ще се чувстваме добре само докато се храним. Хранейки се с естесвена храна, ние ще се чувстваме добре много след това, ще излекуваме тялото си и ще изглеждаме изненадващо добре.
Разгледайте още: