Скритите рискове на басейните

Синя свежест, удобство и прохлада осигуряват басейните през лятото. Това е причината да бъдат посещавани от много хора. Външността им е привлекателна и изкушаваща. Но добре би било да сме запознати със скритите рискове на басейните, или по-точно на водата в тях. Сама по себе си тя е просто освежаваща вода. Но ползвана от много хора, в нея се разпространяват вируси и бактерии, които остават живи в тънкия филм от слънцезащитните мазила, попаднал във водата.

Гъбични инфекции

Симптомите се изразяват в силен сърбеж, парене, зачервяване, напукване, лющене и цепене на кожата. Както всички кожни болести, гъбичките са упорити и лечението им може да продължи с месеци.

Предаването става индиректно между хората чрез посещаване на обществени басейни и ходенето боси в съблекалнята, под душовете, в тоалетната и по плочките на басейна. Също ползването на общи кърпи и обуване на чужди джапанки дори за кратко; целодневното стоене с мокър бански, носенето на прашки, лошата лична хигиена.  Гъбичките се нуждаят от топлина и влага, за да се развиват и те „разцъфтяват” върху топлата и мокра кожа, особено между пръстите на краката, ингвиналните гънки и подмишниците.

Шезлонгите край басейните също разпространяват гъбички, генитални брадавици и други кожни инфекции, които се предават при допир. Заразяването става още по-бързо, ако човек има малки ранички или жената непосредствено преди това е ходила на кола маска. Затова правилото е да се сяда и ляга на шезлонгите само върху хавлия, като тя трябва да покрие напълно целия шезлонг. В никакъв случай на него не бива да се опират голите крака, тъй като човек може да се зарази с гъбички, кожна екзема, брадавици и др. Причината е, че колкото и персоналът да се грижи за хигиената, не е ясно непосредствено преди вас какъв човек е лежал на шезлонга дори за малко.

Скритите рискове на басейните

Молуски

Друга разпространена кожна вирусна инфекция в басейните са заразните молуски. Това са вирусни брадавици, причинени от кожен вирус. Инфекцията е типична както за деца, така и за възрастни, защото освен чрез водата, се предава и при сексуален контакт. Засегнати са около 5 % от хората. Молуските са гладки, розови или с цвета на кожата, перловидни възелчета с леко хлътване в централната им част. Може да са единични или множествени и лесно се разнасят при разчесване. Най-препоръчваният метод за лечение е кюретирането им, тоест механичното им изрязване с медицинска кюрета.

Скритите рискове на басейните

Хламидия и кондиломи

Басейните са благоприятна среда за предаване на полово преносими болести – хламидия и кондиломи. Дори да спазват лична хигиена, жените не са застраховани от зарази. Оказва се, че те могат да се заразят с коварни хламидии, ако не си сменят банските със сухи, след като са плували. Освен това се препоръчва представителите и на двата пола да вземат душ след излизане от басейна. Хламидалните инфекции се проявяват два-три месеца след заразяването и се развиват, без човек дори да подозира за тях. Пораженията стават ясни, когато се окаже, че жената не може да забременее. Това е така, защото макар и безсимптомна, хламидалната инфекция запушва тръбите на матката.

Кондиломите са генитални брадавици, чиято външност е подобна на цветно зеле. Те са причинени от човешкия папилома вирус HPV.  Кондиломите трябва да бъдат индикация за предприемане на обстойни прегледи за рак на шийката на матката.

Скритите рискове на басейните

Поговорката, че външният вид често заблуждава, е абсолютно актуална за обществените басейни. Ето защо най-правилният подход е човек да бъде информиран за скритите рискове на басейните и последствията от ползването им. Тази информация ще му бъде необходима не за да се притеснява, а за да може да предпази адекватно както себе си, така и другите хора.

Разгледайте още:

Херпесите през лятото

Болезнената хватка на мигрената

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *