В началото на лятото е добра идея да обърнем внимание какъв тип храни ще ни осигурят енергия, свежест и добра форма. Сезонът е горещ и сух, дните са дълги и интензивни, а времето за сън е по-кратко. В съответствие с тези промени е желателно да се предвиди здравословно хранене през лятото.
Високи температури – ниски калории
В горещите дни се подобрява усвояването на кислород от клетките и се намалява общото използване на енергия от тялото. Оказва се, че повишаването на температурите с 10 градуса ускорява два пъти химичните реакции в организма. С други думи – през лятото организмът има нужда от по-малко храна. Така, с всяко повишаване на температурите с 10 градуса, трябва да се намалява количеството приемани калории с 5 – 10%. Това се постига с по-малко калорична храна. Месото се замества с риба и други морски дарове, избягват се тлъсти ястия, набляга се на свежите растителни продукти.
Набавяне на витамини и минерали
Когато се потим в горещините, тялото ни изхвърля витамини и минерали (това се отнася особено за водоразтворимите С, B1, В2, B6 и РР). В резултат се чувстваме отпаднали, имунитетът отслабва, може да се развие витаминна недостатъчност. За да се избегне всичко това, наблягайте на сезонни плодове, зеленчуци, пийте прясно изцедени сокове, билкови чайове без захар в т.ч. зелен чай, вода в неограничени количества. Препоръчва се да се изпивате по 100-200 мл течности (с температура 20 градуса) на всеки час.
Източници на антиоксиданти
Това са зелен чай, зеле, броколи, чесън, лук, праз. Натуралните антиоксиданти укрепват имунната система и я правят устойчива на летни вируси и инфекции, забавят процеса на стареене на кожата и подпомагат зрението.
Сезонно хранене
През лятото разнообразието от плодове, зеленчуци, билки е в изобилие. Хапвайте повече пресни сезонни храни, за да заредите организма си с ензими и енергия. Плодовете и зеленчуците съдържат разнообразие от хранителни елементи, жизненоважни за човешкото здраве.
Разхлаждащи храни и напитки
Летните жеги стават по-поносими с включването на студените зеленчукови супи, таратор, айрян и др. Подобни ястия не само разнообразяват менюто в жегите, но и компенсират недостига на течности и минерали в организма. Препоръката е да не се консумират прекалено студени. Температурата им не бива да бъде по-ниска от 10 градуса, за да се извлекат ползите им за организма.
Препоръчителен режим
Летният режим на хранене е съобразен с факта, че хрененията трябва да се случват в хладните часове на денонощието. Закуската трябва да бъде ранна, обядът – между 11.00 и 12.00 часа преди да са настъпили жегите, а вечерята – след 18.00 часа, за да се избегне претоварването на организма в най-горещите часове на деня.
Режимът на хранене през лятото е по-лек за разлика от другите сезони. В замяна на това е изключително разнообразен заради богатството от плодове и зеленчуци в ежедневието ни и вкусните ястия и напитки, приготвени от тях. Въпрос на желание е да се възползваме от предимствата, вкуса и свежестта на живата храна.
Вижте още: