Излагането на студ може да помогне за загуба на тегло. Студът активира вид мазнини в телата ни, известен като кафява мазнина. Кафявата мазнина действа като термичен двигател, генерирайки повече топлина и изгаряйки повече калории от всяка друга телесна тъкан. Ето защо има връзка между т.нар. кафява мазнина и отслабването в студа.
Какво е кафява мазнина?
В нашето тяло има два вида мазнини, които диетолозите и лекарите обичат да класифицират като вредна и полезна. Вредната – това е обикновената бяла мастна тъкан, която служи за съхранение на постъпващите в организма мазнини и именно тя е причина за наднорменото тегло.
Полезната мазнина е кафявата мастна тъкан, чиито клетки са богати на митохондрии. Те именно придават кафявия цвят. Клетките на тази тъкан изгарят мазнини като ги превръщат в топлина.
Кой има кафява мазнина?
Дълги години учените смятаха, че кафявата мазнина е присъща за бебета. Новородените бебета са много уязвими на студа. Техните кафяви мастни натрупвания, които съставляват около 5% от телесното им тегло, са естественият начин да ги предпази от хипотермия.
С напредване на възрастта губим по-голямата част от кафявата си мазнина. Въпреки това, в края на 2000-те години изследователите потвърдиха наличието на кафява мазнина при възрастни хора. Тялото им притежава много по-малко от този тип мазнина в сравнение с бялата. И при мъжете, и при жените тя се намира в задната част на врата, горната част на гърба между плешките и по дължината на гръбначния стълб.
Хората, които имат повече кафява мазнина, са по-слаби. Причина за това е, че кафявата мазнина се активира от студа и започва по-бързо да изгаря калории в сравнение с обикновената. Всъщност, когато хората треперят от студ, кафявата мазнина се активизира и започва да изгаря подкожните натрупвания по съвсем естествен начин.
Кафявата мазнина и студът
През 2018 г. изследователи от университета в Нотингам откриват връзка между въпросната кафява мазнина и отслабването в студа:
„Нашето проучване показа, че дори когато има сравнително скромни промени в температурата, можем да активираме нашите стволови клетки да образуват кафява мазнина на клетъчно ниво. Добрата новина от тези резултати е, че нашите клетки не са предварително програмирани да образуват вредни бели мазнини. Стволовите клетки могат да реагират, ако приложим правилната промяна в начина на живот.“, д-р Вирджини Сотиле, автор на изследването.
С други думи, намаляването на температурата теоретично би трябвало да повиши нивата на кафявите мазнини, което от своя страна би трябвало да гори повече калории. Но активирането на кафявата мазнина при ниски температури може да насърчи загуба на тегло, при условие че няма компенсаторно увеличение на приема на храна.
Надеждите на учените са, че откритието може да доведе до разработването на метод за активиране на тази мазнина и постигане на допълнително изгаряне на калории при хора с наднормено тегло.
Разгледайте още:
Нощни навици за здравословен ден