Вече сме добре запознати със силното действие на семената от див копър или както още е наричан “ резене“ по отношение на детоксикацията и отслабването, но днес ще ви запознаем с полезните свойства на питомния му брат Градинския копър. Ползите за здравето от копъра са многоброини.
Ароматното растение се прилага при лечение на сърдечно-съдови заболявания, стенокардия, стомашни болки, метеоризъм, желязо-дефицитна анемия, остеопороза, мигрена, камъни в жлъчката и бъбреците, срещу лош дъх и за отслабване. В състава на копъра влизат витамини C, B1,B2, E, PP, P, A, калий, калций, селен, фосфор, манган, желязо, фолиева киселина. А етеричните масла на зеленото растение съдържат монотерпените карвон и анетофуран и флавоноидите каемпферол и висенин. Още от дълбока древност сокът от копър се ползвал като “ напитка за красота и сила „. Давали напитката на гладиаторите, за да повишат силата им, а жените пиели сок от копър, за да имат красиви и нежни кожи, избистрен тен и блестящи коси.
От тази напитка са били пленени много известни дами като Клеопатра, Катерина Медичи и Людмила Живкова.
Сокът от копър си спечелва славата на чудотворна напитка за красота заради своето външно и вътрешно действие. Освен силните си антиоксидантни свойства, които изчистват кръвта и лимфата и по този начин допринасят до по-здрав вид на кожата и косата, копъра притежава свойството да неутрализира натрупаните мастни клетки и чрез диуретичното си действие да ги изхвърля от организма. Това се дължи на високото съдържание на хлорофил и лутеин, които влияят на обменните процеси в организма и значително ускоряват метаболизма.
Най-важното действие по отношение стимулиране на отслабването е засилването на секрецията на стомашните и подстомашната жлеза и повишеното отделяне на жлъчна киселина. Обмяната на мазнините в организма започва от смилането им в стомаха чрез стомошната липаза, но за да може този процес да протече е нужно мазнините да бъдат емулгирани т.е. разпаднати на фини частици. Емулгирането на мазнините става под влиянието на солите на жлъчната киселина. При контакт на мазнините с жлъчните киселини, първите се емулгират и хидролизират чрез липазата до мастни киселини и глицерин, които лесно се освобождават чрез по-нататъшните обменни процеси.
Не приемайте големи количества от подправката, ако страдате от понижено кръвно налягане, подагра, стомашни язви и гастрит,, диабет или камъни в пикочния мехур. При висок прием може да се забележи гадене, световъртеж и влошено зрение. Не превишавайте дневна доза от 140 гр. от подправката.
След като се запознахме с ползите и противопоказанията на копъра нека представим рецептата за чудотворен сок за отслабване от копър.
- 2 с.л. пресен копър
- 200 мл преварена охладена вода
- 3 кубчета лед
- 3 ягоди
Смесете съставките в блендер и блендирайте до пълно смилане на съставките. Приемайте два пъти на ден по 150 мл. Насладете се на приятния вкус и чудесното действие на тази напитка!