Нашата походка често издава това какви сме.
Показва нашата увереност, състоянието, в което се намираме в момента, нашият темперамент и т.н. Не случайно, за да изградят представата ни за даден персонаж и с цел засилване на образа, професионалистите от света на киното използват именно акцента върху походката. Но в тази статия няма да обсъждаме методите за привличане или отблъскване на ментално ниво, а ще се насочим към влиянието на нашата походка върху организма и здравето ни.
Обикновено не се замисляме за начина, по който стъпваме, за натиска върху ходилото, за позицията на стъпалата и как се променя позицията на цялото ни тяло от това най-естествено за човека движение.
Ходилото ни влиза в контакт със земята средно 10 млн. пъти през живота ни.
Натоварването на коленете и стъпалата достига до шест пъти теглото на тялото при всяка стъпка. Ако не стъпваме по правилен начин ние изместваме центъра на тежестта и повишаваме натоварването в кръста, тазобедрените стави, коленете и глезените. Тялото ни се нагажда към тази промяна и започва да реагира като сменя позицията на гореизброените. Това позволява да постигнем стабилност и равномерно разпределение между предната и задната част на тялото.
Правилно ще стъпваме като насочим ходилата си напред, с пръсти сочещи напред, коленете ни са в посока на пръстите на краката, тазът в неутрална позиция (не трябва да го изнасяме напред или назад) така, че да не усещаме натоварване на мускулите в долната част на гърба или бедрата, гръдния кош трябва да е анатомично изпъкнал напред, раменете са встрани на тялото и отпуснати надолу, а брадичката е далеч от горната част на гърдите.
Това е правилната позиция на тялото при стоеж! Направете крачка напред като леко изнесете тялото напред, за да смените центъра на тежестта. Поставете петата си на земята като се концентрирате върху точката, която влиза в контакт с пода и разпределете тежестта. Сега натиснете леко напред и усетете как тежестта продължава да се разпределя и към външната средна част на ходилото. Леко завъртете ходилото така, че палеца и показалеца на крака да сочат леко навътре и завършете стъпката. Усещането е, че натиска попада при тези пръсти, а след това цялата тежест на тялото се разпределя на трите опорни точки, образували се в долната част на ходилото. Повтаряйте го на всяка крачка.
Но какво следва, ако не стъпваме правилно?
Ако завъртим пръстите си силно навътре или навън се променя цялата верига нагоре. Ако добавим и разликата в натоварването на ходилото ще получим неправилна стойка и дискомфорт. Скъсяване на една или повече вериги мускули, скъсяване на сухожилия, деформации на гръбначния стълб. Това предизвиква притискане на дискове, усещане за напрежение в кръста по време или след ходене, трудно привеждане напред и назад. Така всичко това води до липса на мобилност в тазобедрените стави, усещане за напрежение в коленните връзки, прибиране на гръдния кош към таза и притискане на жизненоважни органи. Това са само най-видимите последствия. Понеже не можем да говорим за тялото само от части, защото е едно цяло, компенсацията на натоварването продължава до раменете, главата и очите. Ако видите снимка на човек, гледащ „под вежди“ едва ли ще си представите, че стойката на тялото му е изправена. Опитайте да си представите неговата стойка! А сега си представете, че се движи!
Възпитаваме тялото си да извършва “ умни“ движения. Контрола над всяка стъпка, над движението, над стойката ни, влияе не само на здравето на организма ни, но и на начинът, по който се възприемаме. Това се прехвърля във всички аспекти от живота ни. Изправете стойката си и наблюдавайте промяната в живота си. Ще бъдете приятно изненадани!