Загубата на мазнини и трупането на мускулна маса в едно и също време може да изглежда като невъзможно задача. И как иначе – двете неща са напълно противоположни. За да загубите тегло, трябва да постигнете калориен излишък. А, за да изградите мускулна маса, е нужно да увеличите приема на калории. Много хора смятат, че е невъзможно двете неща да се случват едновременно. Други пък смятат, че това е постижимо, но е нужно да приемате стероиди и други хранителни добавки.
Кой е прав? Въпреки че, има много неизвестни, всъщност, е възможно едновременно да губите мазнини и да трупате мускули.
Първата и най-важна стъпка е да влезете в калориен дефицит. Има много различни начини за това – периодично гладуване или кето режим, или просто да изхвърлите вредните храни.
Под „калориен дефицит“ се разбира да приемате по-малко енергия през храната, отколкото успявате да изразходите през деня. Следователно тялото започва да търси начини да запълни тази празнина. В повечето случаи това е големият резерв мазнини, които тялото ви съхранява.
Най-голям успех биха постигнали „начинаещите“, тоест, хората, които имат голям запас от мазнини и почти никаква физическа активност. Тогава тялото е по-отзивчиво и може да трупа мускули много по-бързо. Изследователи от Американската спортна академия твърдят, че група начинаещи с наднормено тегло са загубили над 16 килограма мазнини и са натрупали почти 10 килограма мускули по време на 14-седмична тренировъчна програма.
С други думи, когато тези хора са намалили приема на калории, тялото все още е имало запас от енергия, който да изразходва.
Доста по-трудно биха се похвалили с такъв резултат редовните посетители на фитнес залите. За един културист, който е достигнал естествения си мускулен потенциал, е постижение само по себе си поддържането на това състояние на мускулната маса.
Има няколко лесни начина, чрез които можете да се отървете от излишните мазнини и да ги трансформирате в мускули:
- Кардио – препоръчително е да правите кардио упражнения 3-6 пъти седмично и да ги редувате. Ходенето по бягаща пътека за 45 минути е идеален пример за по-продължително кардио. Спринтирането или карането на колело трябва да се прави в дните с по-тежки тренировки – 2-3 пъти седмично.
- Тренировки с тежести – не е толкова важно какви точно упражнения с тежести изпълнявате, колкото времето. Важно е да тренирате в късния следобед или привечер, защото така ще може да изгорите калориите, които сте приели през деня. Освен това, експертите съветват да има поне 6 часа разлика между времето на тренировка и времето, по което си лягате. Тренировките с тежести трябва да са минимум 3 пъти седмично.
- Диета – както вече стана ясно, хранителният режим е от особено значение. Ако искате да стопите излишните мазнини, трябва да постигнете калориен дефицит. По този начин тялото ви ще започне да изразходва „резерва“ и така лесно ще изгорите наднорменото си тегло.
Защо това работи: Вдигането на тежести и подходящата диета не само изгарят мазнините, но и поставят организма в състояние на изчерпване на гликогена и активира производството на инсулин. Когато има много малко инсулин в кръвта, или изобщо няма, глюкозата не може да се поеме от повечето клетки на тялото. Когато това се случи, тялото ни използва мазнините като източник на енергия.