Всички сме чували, че закуската е най-важното хранене за деня, но дали наистина е така?
Не съществува най-важно хранене. Всяко едно хранене е важно и най-вече това да не пропускаме нито едно от тях. В стремежа си да отслабнем много често пропускаме хранения, следейки приема на калории. Организма ни, обаче, има определен начин на функциониране, който е по-логичен. Когато имаме хранения през голям интервал от време или веднъж на ден, тялото ни превключва на икономичен режим.
Звучи добре, но какво всъщност е това?
При нередовен прием на хранителни вещества мозъка предава сигнал на тялото, че трябва да съхранява приетите вече такива, защото не знае кога отново ще има хранене. Метаболитните процеси в организма ни се забавят. Така тялото ни започва да складира приетите хранителни вещества (и лошите също!) под формата на гликоген. Гликогенът после се превръща в мастни клетки и съхранява като източник на енергия. И така, с ограничените хранения, вместо да изгаряме приетите калории, ние ги складираме в себе си като източник на енергия за физиологичните процеси в организма. Тялото ни започва да се „самоизяжда“. Да, знам, че звучи страшно, но то е такова – и да черпи хранителни вещества от мускулите и костите. В следствие на това мускулите ни се смаляват и все по-често получаваме крампи, може да получим дискомфорт и болки в костите и ставите, ноктите ни стават чупливи, а косата и кожата губят хидратацията си.
Замислете се, че това се случва?
Защото сме искали да свалим излишните 5 кг (които със сигурност сме успели да изгубим!), но как? Това ли е правилният начин? Всички сме го виждали… много слаби хора с мазнини и целулит по цялото тяло! И ако ги попитате колко хранения имат през деня, със сигурност ще се убедите в думите ми.
Снимка: Karrie Zhu от Pixabay
Ако искате да свалите излишните килограми е нужно редовно хранене. Поне три основни хранения на ден и едно междинно хранене (малка следобедна закуска) и резултатите няма да закъснеят.