Терминът андрогенна алопеция представлява косопад, възникващ под влияние на мъжките полови хормони (андрогените). Заболяването засяга и двата пола. Характеризира се с опадане и оредяване на косата на симетрични зони на главата.
Андрогенната алопеция е изключително често срещано заболяване, което засяга около 50 % от мъжете и може би много жени, по-възрастни от 40 години. Честотата на андрогенната алопеция се увеличава значително при жени след менопауза и съгласно проучване може да повлияе на 75 % от жените на възраст над 65 години.
Андрогенната алопеция се свързва най-вече с генетични фактори, като са открити гени в половите хромозоми. Те могат да предизвикат ранен андрогенен косопад. Затова свидетелства честото предаване на този проблем в семейството по мъжка линия.
Други предразполагащи фактори за възникване на заболяването са тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и неправилната терапия на заболяването. Също прекомерния стрес, излагането на прекалено ниски или високи температури и инфекции на скалпа; дефицит на желязо, недостатъчен прием на белтъчини. Влияние на токсични фактори, бременност и кърмене, болести на щитовидната жлеза – хипо- и хипертиреоидизъм; приемът на някои лекарства като цитостатици, бета-блокери, липидопонижаващи средства и много други.
Aндрогенен косопад при жените
Жените с андрогенна алопеция обикновено се представят с дифузно разреждане на космите в челно-слепоочната област и короната на скалпа, което започва значително по-късно през преклимактеричния период. Състоянието води до постепенно изтъняване на косата и често се предхожда от себорея, както и наличие на сърбеж. И при мъжете, и при жените с андрогенна алопеция, преходът от дебели, пигментирани косми към по-тънки, по-къси, непигментирани в засегнатите области е постепенен. Крайният резултат може да бъде тотална загуба на коса в областта.
При жените андрогенната алопеция настъпва при ендокринни заболявания, особено при дисфункция на хипофизата, надбъбрека, щитовидната и половите жлези. Необходимо е гинекологично изследване, тъй като яйчникови тумори са възможна причина за възникване на андрогенна алопеция.Тежките форми на андрогенна алопеция на жените се дължат на засилено производство на мъжки полови хормони поради ендокринни заболявания, като Синдром на поликистоза на яйчниците и често се комбинира с акне и себорея.
Начинът на живот също повлиява андрогенния косопад!
Въпреки че генетичните фактори играят основна роля в при този вид косопад, начинът на живот също оказва макар и малко влияние. Консумацията на храни с високо съдържание на мазнини и заседналия начин на живот предразпологат значително към настъпването на андрогенна алопеция. Всекидневната интензивна физическа активност намаляват базовите инсулинови нива и базовият общ и свободен тестостерон. Съществуват хипотези, че силовите тренировки биха имали негативен ефект върху косата, повишавайки тестостероновите нива. Изглежда тези схващания не са твърде валидни, тъй като проучване сочи намаляване на свободния тестостерон като резултат от силови тренировки. Тоест, те лекуват косопада.
Най-важните аспекти при диагностицирането на състоянието са анамнезата и прегледa. При жените може да се наложи лабораторно хормонално изследване. Голяма част от хората с андрогенно оплешивяване се примиряват с това състояние, но е важно да се знае, че медицината разполага с терапевтични подходи, които могат да намалят и дори спрaт напълно косопада, а приложени рано – и да имат обратимо действие.
Прочетете още: