Както всеки друг сезон, лятото също не прави изключение с инфекциите, които се разпространяват в горещите дни. Най-честите причинители на летните инфекции са вирусите. Те се разделят в три големи групи летни вируси – ентеровируси, аденовируси и ротавируси. Всяка група има ясно изразена клинична картина. Разпространението на летни вирусни инфекции е най-активно на места, където има струпване на хора. През лятото това са основно морските дестинации.
Вирусите се разпространяват лесно и бързо по въздушно-капков път при близък контакт със заразени и по орално-фекален път (когато вируси от мръсните ръце след дефекация попаднат в устата).
Рискови са групите на малките деца, хронично болните и бременните.
Най-общо казано, симптомите за летните вируси са повишената температура и стомашно-чревните неразположения – изтощително разстройство или повръщане.
Ентеровирусите причиняват:
* летен грип – характеризира се с висока температура, болки в мускулите, болки в корема, повръщане, зачервяване и болки в гърлото. Симптомите отшумяват за 1 до 5 дни.
* херпангина – изявява се с висока температура, болки в гърлото и безапетитие. По цялото гърло се появяват червени надигнати петна, които се превръщат в болезнени мехурчета. Тези мехурчета бързо се пукат и на тяхното място се образуват афти. Те са от 5 до 15 на брой и предизвикват изразена болезненост при преглъщане на твърди, кисели и пикантни храни.
* стомашно-чревна форма – висока температура, болки в корема, повръщане и умерено изразена диария / 5-8 воднисти или кашави изхождания в денонощието/
Аденовирусите причиняват:
* кашлица, запушен нос, болки в гърлото, като при някои хора може да се наблюдава и конюнктивит. Болният се оплаква от обилна носна секреция, зачервено и болезнено гърло, има парене и сълзене в очите и фотофобия.
Ротавирусите причиняват:
* остри вирусни диарии. След кратък инкубационен период / най-често 1-3 дни / се появява повишаване на температурата, болки в корема, многократни диарични изхождания / до 10-15 и повече в денонощие, воднисти или рядкокашави/ придружени с многократни повръщания, което бързо довежда до дехидратация на организма. Обикновено заболяването преминава за 3-4 дни. Възприемчиви са всички възрасти, но най-тежко боледуват децата до 2-3 годишна възраст.
Лечение:
За лечението на вирусните инфекции не се предписват антибиотици. Най-важният фактор е тялото да остане хидратирано чрез приемане на чиста вода и подходящи чайове. Те се приемат често и по малко в най-острата фаза на инфекцията. Когато тя отмине, към диетата се включват солети, сухари, обикновени бисквити, обезсолено сирене, попара с чай и сирене, макарони от чиста пшеница. Почивката и времето за възстановяване са вторият важен фактор. Витамин С в чиста, течна форма, който не дразни стомаха и подсилава имунната система, е третитят фатор.
Превенция:
За да се предпазите от летните вируси е необходимо да спазвате хигиена – често да миете ръцете си със сапун и вода; плодовете и зеленчуците да бъдат измивани старателно с вода също; да избягвате заведения за хранене със съмнителна хигиена, както и близък контакт с болни хора.
Ако вие самите сте болни, можете да помогнете за предотвратяване на разпространението, като останете вкъщи. Заразеният човек също трябва да се дистанцира от близките си и да се увери, че не споделя общи прибори и чаши с тях.
В заключение, освен добрата лична хигиена и хигиената на храненето, главният стопиращ фактор за летни вирусни инфекции се явява доброто състояние на имунната система. Тя ни защитава от предизвикателствата на околната среда. Разчитайки на нея, е необходимо да я поддържаме силна като се храним пълноценно, движим се достатъчно и отделяме достатъчно време за възстановяващ сън.
Разгледайте още:
Разширени вени – причини и превенция