Тази статия е вдъхновена от всички хора, които обичат разнообразието в храната си и най-вече – сладкия вкус. Те са напълно прави, защото сладкото, освен вкусно, може да бъде и много полезно. Представяме ви природните подсладители, създадени естествено и изобилстващи от витамини и минерали.
Стевия
Стевия е билка със сладък вкус, която силно наподобява захарта, но всъщност е 300 пъти по-сладка от нея. Продуктът е екстракт от листата на растението и се слави с антибактериалните си свойства. Не съдържа въглехидрати и калории, но пък допринася за денталното здраве, стабилизира нивото на кръвната захар и спомага за укрепване на костите. Стевията вероятно е най-добрият заместител на захарта, благодарение на нулевия си гликемичен индекс. Стевията се произвежда на прах или в течно състояние. Не е особено подходяща за печене, но пък е идеална за чай или кафе например.
Органичен суров мед
Не е нужно да ограничаваме употребата на суровия мед до чаша чай. Можем да го използваме и за облекчаване на изгаряния, както и като естествено антисептично средство при порязвания и рани.
Медът има и нисък гликемичен индекс, което значи, че ако го добавим към чая си, няма да доведе до рязък спад на кръвната захар по-късно през деня.
Кокосова захар
Кокосовата захар се прави от нектара на кокосовите палми (Сoco nucifera). Извлича се не от плодовете, а от цветовете. Те се срязват и полупрозрачният сок, който започва да тече, се събира в бамбукови контейнери. След това течността се нагрява, за да се изпари водното съдържание (което е около 80%). Образува се плътна маса, подобна на гъст сироп, който след охлаждането се разбива на кристали или гранули.
Кокосовата захар има изключително нисък гликемичен индекс (35), което означава, че организмът освобождава постепенно постъпилата енергия, без скокове и спадове в нивата на кръвната захар.
По сладост кокосовата захар се доближава до кафявата (тръстиковата), но има лек карамелен привкус и съдържа 36 пъти повече желязо, 10 пъти повече цинк и 4 пъти повече магнезий в сравнение с нея. Наред с високото си минерално съдържание, кокосовата захар е богата на витамини от групата B (B1, B2, B3 и B6), и освен това осигурява 16 от 22-те аминокиселини.
Кафява нерафинирана тръстикова захар
Нерафинираната захар е на големи кехлибарени кристали или направо бучки. Тя се получава при първата кристализация на пресния тръстиков сироп. Захарозата в нея е с цели 10% по-малко, в сравнение с бялата захар. Кафявата захар съдържа калций, магнезий, калий, желязо, фосфор и други минерали, които са характерни компоненти на природните подсладители.
Плюс е, че не съдържа никакви химически добавки. Нерафинираната захар не само е здравословна, но и прави на пух и прах тезата, че полезните храни са неприятни на вкус. Естественият й ромово-карамелен аромат я прави чудесна добавка към чай, кафе или различни коктейли.
Меласа
Това е остатъчен продукт, който се получава при извличането на захар от захарната тръстика. Тя преминава 3 етапа на преработка. При третото пречистване на захарта се получава най-тъмната меласа, която е позната със специфичния си леко нагарчащ вкус. Тя се отличава с най-малко съдържание на захар, тъй като по-голямата част от съдържимото вече е била отделена при първите две обработки. В нея остават голяма част от съдържимите в суровината витамини и минерали. Тя е богат източник на калций, магнезий, калий и желязо.
Разгледайте още:
Прочистване на органите чрез бягане
Благотворни храни за черния дроб